Léčivá příroda, léčivé bylinky a domácí tinktury

DOMÁCÍ TINKTURY/3/

Domácí kostivalová tinktura :
Bylinky sušené

Velký kořen z kostivalu,vysokoprocentní alkohol.Kořen z kostivalu dobře omyjeme ve vodě a odstraníme z něho kartáčkem veškeré nečistoty. Poté nakrájíme keramickým nožem na malé kousky. Ty vložíme do nádoby a zalijeme alkoholem tak, aby byly ponořené. Necháme macerovat na temném místě asi měsíc a občas protřepeme. Po měsíci tekutinu slijeme a přelijeme do vhodné nádoby. Kostivalová tinktura se používá k tlumení bolesti svalů a kloubů. Neužíváme proto vnitřně, ale jen zevně.Kostival podporuje hojící a regenerační procesy v těle. Povoluje také natažené svaly.

Domácí kozlíková tinktura:
kořen z kozlíku lékařského,vysokoprocentní alkohol.Na tento recept budeme potřebovat už usušený nebo čerstvý kořen kozlíku lékařského. Ten si můžeme vykopat z dvouleté rostliny v květnu nebo na podzim. Kořen z kozlíku si očistíme a nakrájíme na malé kousky nebo nastrouháme na struhadle. Vložíme do menší nádoby a zalijeme čirým alkoholem. Necháme na tmavém místě macerovat měsíc a každý den protřepeme. Po 4 týdnech tekutinu slijeme a užíváme vnitřně po kapkách.Kozlík lékařský má krásné květy, v bylinkářství se ale užívá jeho kořen. Ten je účinný především na bolavé klouby a revma. Takto postižená místa můžeme potírat kozlíkovou tinkturou. Bylina se také využívá proti stresu a nervozitě. Zklidňuje totiž tělo i mysl a pomáhá i proti úzkosti, nespavosti a vnitřnímu neklidu.

Domácí levandulová tinktura:
hrst levandule,vysokoprocentní alkohol.Levanduli (čerstvou nebo sušenou) si dáme do menší nádoby. Lehce udusáme a zalijeme alkoholem tak, aby byla levandule ponořená. Nádobu uzavřeme a necháme macerovat na tmavém místě 4 týdny. Každý den nádobu krátce protřepeme. Po měsíci levandulovou tinkturu slijeme a užíváme zevně. Výborná je při výrobě domácí kosmetiky. Tinkturu z levandule můžeme přidat do domácích mýdel, mastiček, vůní nebo ji používat jako aviváž.Levandule lékařská je známá pro svou pronikavou vůni. Hodně lidí ji má spojenou s Provence, ale levanduli si můžeme snadno pěstovat i doma. Používá se v kuchyni, například při výrobě moučníků nebo se využívá při výrobě kosmetiky. Levandule pomáhá s nervozitou nebo nespavostí. Vhodná je proto levandulová koupel nebo si můžeme dávat sušenou levanduli pod polštář.

Domácí lopuchová tinktura :
kořen z lopuchu menšího nebo lopuchu plstnatého,vysokoprocentní alkohol.Na tento recept budeme potřebovat kořen z lopuchu. Ten si buď můžeme koupit, nebo si ho sami nasbírat. U jednoletých rostlin se kořen sbírá na podzim, u dvouletých potom na jaře. Kořen si nakrájíme na menší kousky nebo si ho nastrouháme na struhadle. Vložíme ho na dno uzavíratelné nádoby a zalijeme čirým alkoholem tak, aby byl kořen úplně ponořený. Macerujeme 3 týdny a každý den protřepeme. Poté tekutinu slijeme a lopuchovou tinkturu užíváme po kapkách.Na bylinkářské účely se používají dva druhy lopuchu - lopuch menší a plstnatý. Kořen z rostliny stimuluje činnost jater a má také příznivé účinky na trávicí soustavu. Kromě toho se lopuch používá i na kožní problémy jako jsou různé vyrážky nebo pupínky. Z kořene lopuchu si kromě lopuchové tinktury můžeme vyrábět také odvar na posílení vlasů nebo čistící čaj.

Domácí mátová tinktura :
hrst máty perné (má nejvíce mentolu),vysokoprocentní alkohol.Mátu peprnou si pokrájíme a vložíme do uzavíratelné nádoby. Zalijeme alkoholem tak, aby byla máta ponořená. Necháme 4 týdny macerovat a každý den krátce protřepeme. Po měsíci tekutinu slijeme a uchováváme v lahvičce. Mátová tinktura se užívá vnitřně po kapkách nebo zevně při výrobě domácí kosmetiky. Mátovou tinkturu můžeme přidávat do domácích mýdel, čisticích prostředků nebo ji používat jako aviváž. Také ji můžeme používat na masírování bolavých spánků nebo si s ní připravit voňavou lázeň.Máta peprná je druh máty, která obsahuje nejvíce mentolu. Ten má příjemnou vůni, a proto se používá na uklidnění trávicích nebo dýchacích obtíží. Máta také pomáhá při nespavosti nebo úzkosti. Tato rostlina se používá hojně jako bylinka při vaření, ale také v kosmetice. Pokud máme problémy s dutinou ústní, můžeme si z máty peprné udělat vývar a ústa vyplachovat.

Domácí meduňková tinktura :
hrst čerstvé meduňky,vysokoprocentní alkohol.Čerstvou meduňku si pokrájíme a vložíme do nádoby. Zalijeme vysokoprocentním alkoholem tak, aby byla bylina úplně ponořená. Měsíc macerujeme na tmavém místě a každý den protřepeme. Po 4 týdnech tekutinu z nádoby slijeme. Užíváme vnitřně po kapkách nebo zevně. Meduňková tinktura je skvělá do bylinných relaxačních koupelí, přidávat ji můžeme i do domácí kosmetiky. A její blahodárné uklidňující účinky obzvlášť vyniknou při napařovací lázni.Meduňka lékařská má zklidňující blahodárné účinky. Výborná je na nervy, nespavost a umí zklidnit mysl. Pomáhá také proti úzkosti, panice a depresi. Meduňka také pomáhá od bolestí trávicího traktu. Je účinná v boji s nadýmáním, plynatostí a špatným trávením. Obsahuje silice a třísloviny a svou vůní může připomínat citrón.

Domácí měsíčková tinktura :
hrst květů z měsíčku lékařského,vysokoprocentní alkohol.Květy z měsíčku lékařského si vložíme do středně velké uzavíratelné nádoby. Zalijeme čirým alkoholem tak, aby byla bylina úplně ponořená. Nádobu uzavřeme a necháme 4 týdny macerovat na temném místě. Každý den lehce protřepeme. Poté slijeme a užíváme zevně. Vnitřně užíváme měsíčkovou tinkturu jen po kapkách a přiměřeně obtížím.Měsíček lékařský je známý pro své vynikající hojivé účinky. Z měsíčku se vyrábějí masti, které se používají k hojení ran nebo na zjemnění pokožky. Měsíčkovou tinkturou můžeme používat obdobně jako masti a potírat jí postižená místa. Měsíček také pomáhá s trávicími obtížemi. Má antiseptické účinky, a tak je prospěšný při zánětech trávicího ústrojí nebo úst.

Domácí pampelišková tinktura :
hrst květů z pampelišek,vysokoprocentní alkohol.Na tento recept budeme potřebovat velkou hrst pampeliškových květů. Vložíme je do uzavíratelné nádoby a zalijeme čirým alkoholem tak, aby květy byly zcela ponořené. Necháme 3 týdny macerovat a každý den protřepeme. Poté pampeliškovou tinkturu slijeme a užíváme po kapkách.Smetánka lékařská neboli pampeliška má své čestné místo jak v bylinkářství, tak v kuchyni. Mladé květy můžeme přidávat do salátů a vyrábět z nich šťávu nebo pampeliškový med. Stejně tak můžeme konzumovat i pampeliškové stvoly, které umí výborně pročistit některé orgány. Jedlé jsou také mladé lístky, které obsahují celou škálu vitamínů. Pampelišková tinktura je vhodná na přiměřené vnitřní užívání. Pomůže nám například od bolesti v krku, nachlazení nebo pročistí organismus.

Domácí rakytníková tinktura :
hrst čerstvých plodů rakytníku (bobulí),vysokoprocentní alkohol.Jsou dvě možnosti, jak si můžeme vyrobit rakytníkovou tinkturu. První možností je, že plody rakytníku rozmixujeme na sirup a smícháme s alkoholem. Takto macerujeme 3 týdny a poté užíváme po kapkách. Další možností je, že si plody rakytníku nameleme nahrubo, nebo si je podrtíme v hmoždíři. Nasekané plody poté zalijeme alkoholem a macerujeme na temném místě 3 týdny. Poté tekutinu slijeme a užíváme také po kapkách.Rakytník řešetlákový je známý hlavně pro svůj obsah vitaminu C. Jeho plody mají až 20x více vitaminu C než například pomeranč. Proto se používá hlavně na posílení imunity, ale také při kašli, nachlazení a rýmě. Každodenním užíváním rakytníku si můžeme dlouhodobě zvýšit imunitu. Rakytník obsahuje spoustu olejů, minerálů a vitaminů a jeho plody se sbírají v období října a listopadu.

Vladka Brzobohatá, sociální sítě

Oblíbené příspěvky

MENU a ŠTÍTKY to jsou odkazy na příspěvky

Abyaneh Adéla Elbel Africká krása aktivity radosti a milování života Alphaville AMOR UT LACRIMA Amy McDonald Andělská trumpeta Android Anekdoty a vtipné příspěvky Angela Gheorghiu Anna Anorexie APORT Arnika Atavismus Azalky Azu Až na dno Babí léto Baby - Blackbird Barevné nadělení Básník zpěvák a genius doby Bee gees Bělotrn modrý Beruška Bez černý Bílá růže Bílý kůň Blatouch Bledule Bledule jarní blogger.com Blondie Bolesti v zádech Bombus terrestris Bon Jovi Bonnie Tyler Borelióza Borůvka kamčatská Boticelli Božejáci Boží Muka Brhlík Brilianty Brkoslav severní Brugmansie Brusinky Bříza Budníček menší Bůh Bukáček malý Bukvice lékařská Bylinky Cardinal Cesta pro lásku Cesty Cibuloviny Cicero O stáří Cinderella Citáty Claudie Cardinal Close My Eyes Forever čaj Čaj z levandule Čáp černý čáp na hnízdě Čápi Čas lásek čápů Čas lásek jelenů Čekanka Červenka Česnek Čížek žlutý Člověk a Nemoc Čmeláci Čtyřčata Dělání Den pro tebe Deprivace Dětská radost Devětsil Diamanty Digitalis purpurea Divizna Divočáci Divoký horský tymián Dlask Dlouhozobka svízelová Dobromysl obecná Dravci Drozd kvíčala Drozd zpěvný Drvodělka Duch v bezovém keři Durman Dvojčata a housle Dýně Echinacea El Condor Pasa Fauna Fernando Lopez Flejberk Flora Flowers Show Fotografie Fotografujte Fuchsie Gigliola Cinquetti Gigliola Cinquetti - Non ho l'età in 1964 with 16 years old. Ginkgo Biloba Goodbye My Lover Google Heavy Metal Herman's Hermits Heřmánek Historical music Historie Hlad Hlaváček jarní Hloh Hluchavka Hmyz Hněv milenců Hnízdění Holub hřivnáč HORTENZIE Hořec Houbaření Houby Hrad Litice nad Orlicí Hrušeň Hudba Humor Humor a vtipy Husy na řece Hvězdy Hýl obecný Chalupy Chitalpa Chocholouš Christina Aquilera CHRPA Chtíc aby spal I Miss You Ibišek Indiánský systém Indičtí běžci Instinkty a pudy internet internetové úložiště ÍRÁN Isfahan Iveta Bartošová Jablka Jahodník obecný Jahody Jahody zahradní Jak správně líbat James Blunt Janine Jansen Jarní kytičky Jarní slunce Jaro Jasmín Jaterní poruchy a životospráva Jaterník podléška Jea Paul Belmondo Ječmen Jedlý kaštan Jen pro ten dnešní den Jeřáb obecný Jeřabiny Jezírko Jezírko zahradní Ježíšek Jirnice Jírovec Jiří Vašíček Jiřiny Jít pro lásku Jitrocel Jitrocel sirup John Denver Josef naše láska Judith Durham The Seekers Julia Roberts Kachny Kaktus Kalina Kalisie voňavá Kalous Kámen Káně Karel Kryl Karel Kryl a Láska bláznivá Karkade Kaštan Kaštany Keep smiling Kiss Me Kobylka luční Kocourek Kočičky Kočka domácí Kočky Sobě Koledy kolorit Kolotoč svět Komentář komentáře úvahy koniklec Konipas bílý KONIPAS HORSKÝ Konopí Konopice Konopka obecná Konvalinka Kopretiny Kopřiva Kořen Koření Kos Kosí hnízdo Kosmatice Kosmetika Kouzelná zahrada Kozy Krahujec Krajina Krakonošovo Králíček obecný Krásné je žít Krmení mladých Krmítko Krmítko na zahradě Krokus jarní a žlutý Krutihlav obecný Kryl Zapření Petrovo Křen KŘIVKA obecná Kuchyně Kulatý bodlák Kůň Květy Květy kostivalu lékařského Kvítek jabloňový KYNOLOGIE Kytičky Labutě péče o mladé Láska Lásko bože lásko Lavičky Léčivé rostliny Ledňáček Ledviny Legenda Lékař a bylinky Lékaři Lékařství Leonardo da Vinci Les Léto Levandule Levandulová koupel Libavka Libeček Líbej mě Lída Baarová Lidové písně Life et Google Likér Lilie Liliovník tulipánokvětý Lindsey Stirling Linduška lesní Lípa Lipový květ Liriodendron tulipifera Liška a dívka Lita Ford Lnice alpská (Linaria alpina) Londýn Loudá se půlměsíc LOV Love Story Maceška Maliny Malware Maralí kořen Marcus Tullius CICERO Marie Rottrová Markéta Hejná Marlene Dietrich Máta Mateřídouška Mateřství a péče o potomstvo Mating Max Kašparů Mayodendron igneum Medicina Meduňka Megan Fox Město kvete Mike Oldfield Milování světu vládne Mince Mireille Mathieu Mišpule obecná Mix videa Mlok Mlynařík dlouhoocasý Mobilní fotografie Modlitba Modrý sarafán Momentky a cesty Mor prasat Motiv domova Motivační základní emoce Motýli Moudro pro tento den Mračňák-Abutilon Muchomůrky bílé (Milan Hlavsa) Muchovník Muži Mydlice lékařská Na stojáka Namlouvání Námluvy Náprstník červený Naše kuchyně Naše zahrady Negativní emoce Nemoci lidské Netýkavka konžská (papoušková květina) Nootropika a kognitiva Noreply O Shenandoah O Sněhurce O zdraví O životě odstřel Omeleta Once Upon A Time In The West Oregano Orchideje Ornitologie Ovidius Ovoce Pampeliška Panorama hor Papriky Parky Páření Čmelák královna Pařeniště Paul Anka Diana Pěnice černohlavá Pěnice podkřovní Pěnice slavíková Penízovka sametonohá Pěnkava obecná Perská kočka Perský kocourek Perský kocourek Sammuel Peru PES NA ZAHRADĚ Pes velký švýcarský Petr Novák Petrklíč Pilát lékařský pirátství Pitná voda a jiné nápoje Plicník lékařský Počítáme jaro Podběl lékařský Poděkování Podravka Podzim Pohádka Pohádka lásky Pohádková zahrada Polévky Pomlázka Popenec Popínavé (pnoucí) růže Poslové jara Poštolka obecná Potraviny Poznáte je? Poznáte mne? Zahradní Práce na zahradě Praha Prevence Prodaná nevěsta Procházky přírodou Prostata Prvosenka jarní Přátelství Předehra Předivka zhoubná Předjaří Přikrmování ptáků Přináší čáp štěstí? Příprava na zimu Příroda Příroda a my Příroda a zahrada Příroda kvete Přítel Psychopatie Ptáci Ptáci na zahradě Ptačí koncert Ptačí zpěv Ptačinec Pustoryl Radost a uspokojení Radůza Rady a tipy Rákosník Rakytník řešetlákový Rande Rangers Ráno Rebelové - Mně se líbí Bob Recepty Recepty k vaření Rehek zahradní Relaxujeme Repelent Rodina Rododendrony Roman Šebrle Ropuchy Rostliny Rozmarýn Rumpál s vědrem Růže Růže pro domácí pěstování Růže výsadba řez množení Rybíz Rychlá péče rychlá večeře Rýmovník RZP Řebříček obecný Řepík lékařský Řimbaba Sadba Salamander Sammuel Samsung Sasanka - Anemone Sasanka hajní Saša Lendero Sázení a množení Sdílení Sedmikrásky Senioři Sestry Allanovy Sirup Skalka Skokani Skutečné příběhy Sladké višně Slavík obecný Sléz lesní Slimáci Slípka zelenonohá Slunéčko sedmitečné Slunečnice Smartphone Smích Sněženky Snídaně Sociální sítě Sojka Sovy Srdce jako kámen Srdce ze skla Stáří Stehlík Strach Strakapoud Strnad Stromy a keře Studna sv.Martin Svazenka Světlík lékařský SÝKORA MODŘINKA Cyanistes caeruleus Sýkorka modřinka Sýkorka uhelníček Sýkorky Symboly Šafrán (Crocus sativus) Šalvěj Šípky Škůdci Šoupálek dlouhoprstý špaček Šperky Šťastné dětství Štěstí Štětka lesní Švýcarský salašnický pes Talovín zimní Tenkrát Terra incognita Time in The West Tipy a návody Trpaslík Trubačovité Trubka Trubka v hudbě Třapatka nachová Třapatka srstnatá neboli rudbekia Třezalka Ťuhýk obecný Ťuhýk šedý Tulipány U křížku U Zborova Umění Úsměv Úsměv Anny Úsměv pro mne Úvod a přivítání Úvod do stránky Úzkost V lese Václav Havel Vánoce Vaříme doma Včely Věda a svět Velikonoce Velikonoční pomlázka Verše Verše jako píseň Veverka Veverka černá Videa Videa o lásce Videa o zahradě Vinná klobása Víno Violin Concerto Violka vonná-fialka Víte proč? Vivaldi Vlado Kumpan Vlaštovičník Vlaštovka Vlčí máky Vlha pestrá Voda Vodouš šedý Volavka Vrabec domácí vrabec polní Vratič Vtipy a humor Vtipy humor Výlety Vysoká Vyznání pro Pepču Výživa Vzpomínky W. A. Mozart: Turecký pochod Waldemar Matuška What is love When I Fall In Love William a Kate Yvetta Simonová Yvonne Přenosilová Zahrada ticha Zahradní nábytek Zahrady Základ poznání Zaláskujte se Zamilovaný Zánět močových cest Zátiší Zazimování Zběhovec Zdeničko má Zdraví Zdraví a pohyb Zelené pláně Zelenina Zemanta Zima Zimolez Zlatá šedesátá Zlato Zlatý déšť zvonek zelený Zvonohlík zahradní Zvyky Žáby Žena je původce činu Živé sekačky

Vybraný příspěvek

Specialita šéfkuchaře. Bramborová roláda plněná mletým uzeným masem, špenát, volské oko a smažená cibulka

Bramborová roláda plněná mletým uzeným masem, špenát a volské oko a smažená cibulka DOBROU CHUŤ!