Věda a svět ... nápady názory tvrzení.Digitální memy. Replikátory.

Digitální chlapeček tančí na kolečkových bruslích ve známém videoklipu
Nová informace spadající do oblasti memetiky. Blackmoreová
(Britská psycholožka Susan Blackmoreová, mj. autorka česky vyšlé knihy Teorie memů, přišla s představou, že po genech a memech se na světě objevil třetí replikátorinformace kopírované v elektronických systémech automaticky, bez pomoci člověka.) tvrdí, že přišel čas začít rozlišovat memy na „lidské“ a „umělé“, pro něž již prostředím není lidský mozek a šíří se často bez ohledu člověka – jde tedy o data v digitální podobě.

Google jsme sice navrhli pro vlastní potřebu, nyní se však již může chovat jako replikátor. Především – jeho výsledky používají nejenom lidé, ale i jiné programy. Do kategorie replikátorů šířících se bez toho, že by je vědomě kopíroval člověk, mohou patřit také některé viry/červy. Data dnes různě obíhají svět, kopírují a modifikují se i bez lidské účasti. Internet bude stále více sítí strojů (machines-to-machines, M2M). Blackmoreová příchod třetího replikátoru popisuje ne bez obav, hovoří o tom, že otvíráme Pandořinu skřínku.

Replikátory jsou od toho replikátory, že se šíří systémem bez ohledu na cokoliv dalšího. Příchod genů zcela změnil svět, totéž příchod memů – a to ne nutně v náš prospěch, protože se objevila celá řada memů parazitických, které svým nositelům škodí. Už to, že máme velký mozek (pokud je opravdu pro uchovávání memů, což ovšem tvrdí de facto jen Blackmoreová), nám může působit komplikace, navíc mezi jednotlivými systémy memů (třeba náboženstvími) probíhají ničivé evoluční závody ve zbrojení...

Každopádně expanze replikátoru může vést k těžko odhadnutelným důsledkům. Dnes se s oblibou flagelantsky obviňujeme z toho, jak ničíme životní prostředí nebo působíme klimatické změny.

Další replikátory to budou dělat s novým elánem bez ohledu na nás, protože nás už nepotřebují, nebo alespoň ne tak jako memy klasické. Podle Blackmoreové jsou vlastně za rostoucí spotřebu třeba elektřiny odpovědná zařízení, data, servery, gadgety – prostě spíše se jedná o výsledek samovolného, na nás nezávislého procesu, který řídí už někdo jiný – digitální memy („řídí“ asi ve stejném smyslu, jako to dělají geny – bez vlastního vědomí; nejedná se zde o umělou inteligenci).

Blackmoreová v této souvislosti zmiňuje Drakeovu rovnici a klasifikaci mimozemských civilizací podle pokroku v technologii „kosmického inženýrství“. Proč jsme ale žádnou takovou civilizaci dosud nenašli? Možná, navrhuje, že s objevem dalších replikátorů zde civilizace podobné třeba té naší vzaly netušený směr vývoje. Možná bychom mohli planety klasifikovat podle toho, kolik na nich existuje replikátorů, tedy z pohledu toho, co označuje jako „univerzální darwinismus“. Země je podle Blackmoreové tedy nyní R3.

Pozn.autora: je to zajímavá úvaha a pohled na současné technologie a není to nic o vaření!

Zdroj: Science World, Teorie memůMENU a ŠTÍTKY:

Videa Žena je původce činu Kočky Sobě Krásné je žít Zaláskujte se Cesta pro lásku Láska Základ poznání Fotografie Momentky a cesty Sociální sítě Videa o lásce komentáře úvahy Moudro pro tento den Pohádka lásky Zdraví internet Den pro tebe Marie Rottrová Zamilovaný Zdraví a pohyb Šťastné dětství Karel Kryl a Láska bláznivá Líbej mě Příroda kvete Trubka Vzpomínky What is love Úsměv Google Hněv milenců Humor Jaro Karel Kryl Koledy Lavičky Lidové písně Nemoci lidské Přátelství Příroda Příroda a my Rodina Srdce jako kámen Tipy a návody Verše jako píseň Vlado Kumpan Vtipy a humor Vánoce Věda a svět Waldemar Matuška Úsměv pro mne Štěstí Anekdoty a vtipné příspěvky Blondie Chtíc aby spal Cicero O stáří Citáty Dětská radost Heavy Metal Hvězdy Ježíšek Josef naše láska Jít pro lásku Kiss Me Kocourek Komentář Kočka domácí Květy Lindsey Stirling Lita Ford Mike Oldfield Mix videa O zdraví O životě Once Upon A Time In The West Pitná voda a jiné nápoje Poděkování Radůza Rostliny Smích Srdce ze skla Terra incognita Velikonoce Verše Violin Concerto Vyznání pro Pepču Výlety When I Fall In Love Zvyky Úsměv Anny AMOR UT LACRIMA Amy McDonald Android Atavismus Až na dno Bez černý Bolesti v zádech Bon Jovi Bonnie Tyler Božejáci Brilianty Básník zpěvák a genius doby Bílá růže Bůh Christina Aquilera Cinderella Close My Eyes Forever Diamanty Divoký horský tymián Dvojčata a housle Dělání El Condor Pasa Fernando Lopez Gigliola Cinquetti Gigliola Cinquetti - Non ho l'età in 1964 with 16 years old. Goodbye My Lover Herman's Hermits Historical music Hlad Hlaváček jarní Houbaření Indiánský systém Iveta Bartošová Jahody zahradní Jak správně líbat Janine Jansen Jaterní poruchy a životospráva Jea Paul Belmondo Jen pro ten dnešní den Jiří Vašíček John Denver Judith Durham The Seekers Kaštany Keep smiling Kolotoč svět Kryl Zapření Petrovo Kvítek jabloňový Kámen Ledviny Leonardo da Vinci Les Lilie Londýn Loudá se půlměsíc Love Story Lékaři Léčivé rostliny Lída Baarová Malware Marcus Tullius CICERO Markéta Hejná Marlene Dietrich Mince Mireille Mathieu Modlitba Modrý sarafán Muži Naše kuchyně Negativní emoce Noreply O Shenandoah Ovidius Panorama hor Paul Anka Diana Perská kočka Perský kocourek Sammuel Peru Pes velký švýcarský Petr Novák Pomlázka Potraviny Prodaná nevěsta Prostata Předehra Předjaří Přítel RZP Rande Rangers Rebelové - Mně se líbí Bob Recepty k vaření Roman Šebrle Rychlá péče Sammuel Saša Lendero Sdílení Senioři Sestry Allanovy Skutečné příběhy Sladké višně Smartphone Strach Stáří Symboly Tenkrát Time in The West Trubka v hudbě U Zborova Veverka Václav Havel Výživa W. A. Mozart: Turecký pochod William a Kate Yvetta Simonová Yvonne Přenosilová Zdeničko má Zemanta Zlato Zlatá šedesátá blogger.com internetové úložiště pirátství Úvod a přivítání Úzkost Čtyřčata Šperky Švýcarský salašnický pes

Oblíbené příspěvky

Vybraný příspěvek

Naše zahrádka a lilie. Žlutý květ. Příroda kvete.

Lilie žlutý květ na zahrádce Lilie můžeme vysazovat do trvalkových záhonů, jako solitéry i jako doplňkové rostliny k různým výsadbám okr...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...